Souhrn vzdělávací lekce „Arktida je úžasná země“. Nástin integrované lekce „Cestujte do Arktidy

Scénář mimoškolní aktivity

Téma: "Do Arktidy!"

Pohled: hra.

Třída: 6-7

Cíle akce:

Rozvoj kognitivního zájmu o Arktidu, historie jeho vývoje, výzkumníci v této oblasti;

- rozvíjení schopnosti vyvodit závěry, závěry založené na různých zdrojích a znalostech v různých vědních oborech;
- rozvoj logického myšlení, tvůrčí schopnosti studentů, schopnost pracovat ve skupině.

Organizace hry:

Hra zahrnuje čtyři týmy, které obdržely několik úkolů předem. Od týmů se požaduje, aby si vybrali kapitána, jméno týmu a motto. Porota vyhodnotí odpovědi.

Organizační moment. Oznámení cílů a cílů hry. Prezentace poroty.

Vedoucí. Kluci, dnes půjdeme do země mnoha nevyřešených záhad, odvážných lidí a nevýslovných přírodních zdrojů. Jedeme do Arktidy.

Čtenář ... Ledové plachty? Jsou plachty jako led?

Vodou se rozptyluje pouze vráska.

Ledové krystaly vznášely pryč, jako by to vůbec nebylo.

Voda je opět jako zrcadlo a nad ním je obloha.

Na obloze - mraky ptáků, moře se netřese.

Arktida se schází s ledovými sestrami.

Čtenář - Hej, lidi, vy! Spal, řez, vánice!

A otkuuuda vyšel! Budeme kurva mrtví!

- Měřme silou! Nebojíme se chladu!

Opustili jsme Bela-Sea. Z archandělského města!

Vedoucí Od pradávna tato země, drsná a krásná, přitahovala lidi k sobě. Prosila svou chladnou krásou, možností otestovat se, svou postavou. Ale ne všichni se vrátili zpět ... Mnoho geografických objektů v Arktidě nese jména vědců, mnoho z nich jsou Rusové ... A snad každý, kdo se rozhodl to studovat, si už zaslouží obdiv.

Nyní představíte své týmy se jmény skvělých lidí - Georgy Sedov, Ivan Papanin, Khariton a Dmitry Laptev, Otto Schmidt.

(V rámci zadání domácích úkolů bylo navrženo připravit vizitku s uvedením osoby, jejíž jméno tým nese)

Vedoucí. Vědecké pozorovací stanoviště - polární stanice jsou rozptýleny po celém pobřeží Severního ledového oceánu, na nejbližších ostrovech a také na driftujícím ledu. Žijí a pracují tam lidé, kteří provádějí vědecká pozorování. Dnes se tam pokusíme navštívit, abychom se seznámili s velkým tajemstvím Země - Arktidou.

Čtenář Sténání ledovců, které rodí v noci

Hromadné ledovce bez života.

A vítr zní jako dělo,

Házení sněhových náloží do tmy.

Železné broušení ledových polí

Ano, chované hummocky chované ...

Kříže od stožárů ztracených lodí

Zde námořníci dali kapitány.

Stojí uprostřed mlhy a permafrostu

Sám navždy s oceánem

Jako památky ruských Magellanů,

Dosáhl nesmrtelné šířky.

Stanice "Historická"

"Historická chyba." „(Je nutné najít chyby v naznačených skutečnostech z historie vývoje a zkoumání Arktidy)

1. Od 19. století. Rusové, kteří se zabývají mořským rybolovem, objevili ostrovy Kolguev, Vaigach, Novaya Zemlya (ne, od 12. století)

2. Z podnětu Petra Velikého byla expedice V. Ja. Chichagova poslána do Arktidy. (Ne, M. V. Lomonosov)

3. V letech 1878–1879 se švédskému polárnímu průzkumníkovi N. Nordenskjöldu (se zimou na cestě) podařilo poprvé projít severní námořní cestou na lodi „Vega“ od Tichého oceánu k Atlantiku (Ne, od Atlantského oceánu k Tichému oceánu).

4. V roce 1941 při hledání expedic Sedova, Brusilova a Rusanova ztracených v ledu provedl ruský vojenský pilot II Nagurský první lety přes Arktidu. (ne, 1914)

5. G. Sedov se v srpnu 1912 na parní lodi "Svatá Foka" pokusil odjet z Murmanska do země Franze Josefa, ale byl pokryt asi ledem. Pankratov. (Ne, z Archangelska)

6. Posádky V. Chkalov a M. Gromov letěli do Austrálie přes Pole v létě 1937 (ne, do Ameriky)

7.I.D. Papanin měl na starosti první unášenou stanici „Severní pól-1“, byla to skupina dvaceti pěti lidí. (Ne, čtyři lidé)

8. V létě roku 1932 byla severně mořská cesta poprvé překročena v jedné plavbě expedicí O.Yu. Schmidt na ledoborci Rossiya (Ne, na ledoborci Sibiryakov.)

9. Sovětská jaderná ponorka v roce 1962 prošla obrovským ledem do oblasti severního pólu. (Ne, pod ledem)

10. V roce 1977 se na břeh Novaya Zemlya dostal sovětský ledoborec - jaderná loď „Arktika“. (ne, severní pól)

Čtenář Dieselové motory jsou tam tryskány a hromy,

Trysky plynu točí do nebe s fontánami.

Tlačit nosem a tlačit po stranách,

Nádoba se měří silou proti ledu.

Pod zádí ledové krystaly porazily bílou pěnu.

Loď překonala ledovou zeď!

Tady je takové léto, impozantní a jasné

Poprvé na světě jsem viděl Arktidu.

(Victor Batura „První setkání s Arktidou“)

Stanice "Geographic"

« Zeměpisný diktát "

Na listech je uveden text, do kterého musíte vložit chybějící slova.

Arktida (z řeckého αρκτικός —________) je severní polární oblast Země, včetně oceánu _________ a jeho moří: Granland, _________, Kara, Laptev, východní Sibiř, Chukchi a Bofort, jakož i Baffinské moře, Fox-Basin Bay a četné zálivy Kanadské arktické souostroví, severní Pacifik a _____________ oceány; Kanadské arktické souostroví, Grónsko, Špicberky, Franz Josef Land, _________ Land, Severnaya Zemlya, Nové Sibiřské ostrovy a další. Vpangel, stejně jako severní pobřeží kontinentů Eurasie a ____________.

Rozloha Arktidy je asi 25 milionů čtverečních kilometrů, z toho asi 10 milionů _________ a asi 15 milionů čtverečních kilometrů _________. Území Arktidy pokrývá přibližně _________ část Země.

Země Arktidy zahrnuje části území Ruska (severní oblasti Murmanska, ___________ a tyumenské oblasti, _________ území, Republika _________, Magadanská oblast) a ___________ (území Yukon, severozápadní území, Quebec, Newfoundland), ______ (Grónsko) a _____________ (Spitsbergen).

V arktické zóně byla vybudována velká moderní města: Salekhard, _________, Norilsk, velké průmyslové podniky, přes Arktidu procházejí trasy námořní, letecké a pozemní dopravy.

Text ke kontrole

Arktida (z řeckých αρκτικός -severní ) je severní polární oblast Země, včetněSeverní Arktida oceán a jeho moře: Grónsko,Barentsevo , Kara, Laptev, Východní Sibiř, Chukchi a Beaufort, jakož i Baffinské moře, Fox-Basin Bay, četné úžiny a zátoky kanadského arktického souostroví, severní části Tichého oceánu aAtlantik oceány; Kanadské arktické souostroví, Grónsko, Svalbard, Land Franz Josef Land,Nový Země, Severní země, Novosibirské ostrovy a další. Vpangel, stejně jako severní pobřeží kontinentů Eurasie aSeverní Amerika .

Oblast Arktidy je asi 25 milionů čtverečních kilometrů, z toho asi 10 milionůpřistát a asi 15 milionů čtverečních km -vodní hladina ... Území Arktidy je přibližněšestý Část země.

Země Arktidy je součástí území Ruska (severní oblasti Murmanska,Arkhangelsk a tyumenské regiony,Krasnojarsk regiony, republikyJakutsko , Region Magadan) aKanady (Yukon Territory, Northwest Territories, Quebec, Newfoundland), jakož i majetekUSA (Aljaška), Dánsko (Grónsko) a Norsko (Spitsbergen).

V arktické zóně byla vybudována velká moderní města: Salekhard,Murmansk , Norilsk, Arktidou procházejí velké průmyslové podniky, námořní, letecké a pozemní dopravní cesty

Čtenář Všechna léta, století a období v řadě

Vše se snaží o teplo z mrazu a vánic.

Proč tito ptáci létají na sever?

Pokud mají ptáci jít pouze na jih.

Nepotřebují slávu a velikost

Tady led skončí pod křídly

A najdou štěstí pro ptáky,

Jako odměna za odvážný let.

(V. Vysockij "Bílé ticho")

Stanice "Biologická"

Vedoucí ... Flóra a fauna Arktidy je jedinečná. Některé se nacházejí pouze zde. Mnoho z nich je uvedeno v červené knize. Lidé bohužel často ničili nebo ničili křehké ekosystémy. Pro ochranu přírody v Arktidě se vytvářejí rezervace a národní parky. Musíte pojmenovat zvířata a rostliny, které uvidíte na skluzavkách.

(Zvířata: lední medvěd, polární vlk, lasička, polární liška, bílá sova, pižmoň, sob, atd.)

(Rostliny: polární šťáva, blatouch, saxofrage, polární mák, polní vrba, sobí lišejníky atd.)

Čtenář Mladé ledové kry a pruhované čáry,

Ramena byla pokryta sněhovými šátky

Ledové krystaly jsou zvědavé. Kolik z nich!

Obklopili loď a zablokovali silnici.

Ledové kry jsou zvědavé! Ledové kry jsou ostré hrany!

Odstrčte se, přeskočte na ostrov!

(Victor Batura „První setkání s Arktidou“)

Stanice "Polezhnaya"

Kapitáni soutěže

(kapitáni se střídají a volají, co je Arktida bohatá, co k ní přitahuje člověka)

Příklady odpovědí: zásoby ropy a plynu, komerční produkce ryb, cestovní ruch, výzkum klimatu, mezinárodní letecká trasa, testovací místa, vojenské základny různých států, sladká voda ve formě ledu, nedotčená příroda atd.)

Vedoucí Lidé by si měli nejprve vzpomenout na starostlivý přístup a respekt k jedinečnému regionu zvanému Arktida, a to i s určitými zvláštnostmi obdivu. Je naší odpovědností zajistit, aby přítomnost lidí na těchto místech byla minimální a šetrná k životnímu prostředí pro zranitelnou přírodu. Často i nevědomky může člověk divočině ublížit. Musíte si pamatovat jednu jednoduchou pravdu - člověk v Arktidě je pouze host, vítán a možná někdy dokonce potřebován. Ale majitelé těchto úžasných míst vždy byli, jsou a zůstávají zvířata a rostliny. Pojďme sestavit soubor pravidel, jak se chovat v Arktidě.

Diskuse

Čtenář Budu dýchat ve vzduchu zasněžených plání plnou hrudí,

a polární noc mě okouzlí

pustit postroj na psích saních,

a spěchají moje husky rychleji než kůň.

A vedle mě je zkušený musher,

ve stejném týmu vtipných psů,

vlčí kožichy jsou šity z kůže,

nezamrzejte, hrajte s mrazem all-in.

Zastavme se a voníme pelyňkem,

osvětlené nízko se pohybujícím měsícem.

(Leden tady mrzne a červen mrzne,

a týmy stojí vedle osy Země.)

Diamantový prach pod běžci

což úzce souvisí s hvězdami na severu.

Na obloze jsou záblesky levandulového inkoustu -

škodlivé světlo polární záře ...

Stanice "Literární"

Týmy prezentují své domácí úkoly - prezentaci - ukázku básně nebo písně o Arktidě.

(například T. Efimova "Bílá Arktida", M. Biryukova "Arktický rybák", Z. Avdotyena "Arktida", V. Vysotsky "Bílé ticho", V. Batura "První setkání s Arktidou atd.)

Zatímco porota shrnuje výsledky, studenti středních škol mluví o dvou knihách - Ven. Kaverin "Dva kapitáni" a V.A. Obruchev "Sannikov Land". Pokud to čas dovolí, mohou být zobrazeny výňatky z filmů založených na těchto knihách.

Vedoucí. Náš Arkhangelsk se z nějakého důvodu nazývá „mořská brána“ do Arktidy. Toto je první arktický přístav naší země, odkud odešly všechny slavné ruské polární expedice. Náš přístav slouží k dodávce zboží do Arktidy, NArFU a Arktického námořního institutu pojmenovaného po kapitánovi Voroninovi jsou specialisty na výcvik v Arktidě a realizují se významné vzdělávací projekty. Arktida by měla být vyvinuta z Archangelska. A my a já jsme také učinili náš první krok.

Téma: „Divoká zvířata Arktidy a Antarktidy“

Připraven a veden pro děti střední skupiny

Pedagog I KK I.N. Antsiferova

Vzdělávací oblasti: kognitivní vývoj, vývoj řeči, umělecký a estetický vývoj.

Zařízení : zeměkoule, obrázky severních zvířat,didaktické hry.

Metody a techniky : konverzace, prstová gymnastika.

účel : Seznámení s Arktidou a Antarktidou, se zvláštnostmi přírodních podmínek arktické oblasti, se zvířaty v Arktidě, jejich vzhledem, životním stylem a návyky.

Úkoly:

Vzdělávací:

Formovat dětem představu o severních zvířatech;

Formovat zobecněné metody duševní činnosti a prostředky k budování vlastní kognitivní činnosti;

Rozšíření slovní zásoby.

Rozvíjející se:

Rozvíjet mentální operace porovnávání a zobecnění;

Rozvíjet kognitivní zájem o všechny živé věci, touhu získat nové znalosti z knih; zvědavost, pozorování, fantazie;

Děti získávají zkušenosti s výzkumnými činnostmi, rozvíjejí schopnost realizovat zájmy;

Rozvíjení jemných a artikulačních pohybových schopností, dýchání řeči.

Vzdělávací:

Rozvíjejte emocionální postoj ke zvířatům na severu.

Průběh lekce.

1. Organizační moment. Prstová gymnastika.

Na severu žije bílý medvěd,

Ale jen jako hnědý nelíbí med.

Naše Umka se snaží chytit rybu,

Mít chutné jídlo a žít - neusmutňujte se.

(Ohněte prsty, počínaje malým prstem až po velký, pro každou stresovanou slabiku).

2. Pedagog: Kluci, prosím, řekněte mi, co je roční období?

Jaké jsou známky zimy. Kde si myslíte, že je vždy hodně sněhu, chladu, mrazu? Kluci, víte, co je na severu? Co si myslíte, že můžete použít k cestování po severním pólu? Podívejme se na svět.

Toto je zmenšený model Země. Naše planeta je obrovský, obrovský míč. Tak velký, že to trvá mnoho, mnoho dní, dokonce měsíců, než se to obejde.

Se zasněženou korunou na obou stranách

Náš krásný míč je obklopen!

Dva póly, dva bratři

Antarktida a Arktida

Tady je severní pól, k němu se dostanete letadlem nebo ledoborcem. Lidé na severním pólu nežijí trvale, provádějí výzkumné práce, studují klima a život zvířat.

3. Rozhovor o zvířatech z Arktidy a Antarktidy.

Prohlížení obrázků divokých zvířat z chladných zemí s dětmi.

Upevnění obecného pojmu „zvířata severských zemí“ ve slovníku. Učitel vypráví dětem o tom, co jedí zvířata Arktidy a Antarktidy, kde žijí, jak se nazývají jejich mláďata. Je dána charakteristika vzhledu zvířat, pozornost dětí je věnována částem těla zvířat (kmen, hlava, ocas, rohy, kopyta, ploutve, tesáky atd.).

4. Práce na vývoji dýchání řeči:

„Odfoukněte sněhové vločky“ - vyfukujte kousky papíru, vatu z dlaně.

5. Hádání hádanek:

Je pomalý, rozdrcený,

Jeho tlapy jsou jako ploutve,

A v zoo bazénu

Severní zvíře je horké.

(Mrož)

Přijďte na Antarktidu!

Na vlasti

Chodím se vzduchem důležitosti

V černé a bílé šaty.

(Tučňák)

Sedí na bloku ledu

Lovím na snídani.

Mám pověst sněhobílé

A bydlím na severu.

A taiga hnědý bratr

Jsem ráda na med a maliny.

(Lední medvěd)

Na polárním pobřeží

Všechny zákony jsou přísné.

Ale mrazy a vánice

Pinnipeds tolerovat.

Od okraje k okraji

Ledový tvrdý svět

Ale šetří před chladem

Jejich podkožní tuk.

(Těsnění)

6. Didaktické hry: "Zvířata studených zemí", "Zvířata severu".

Hra: „Kdo má koho?“

Lední medvěd má medvídě a veverka má….

Plomba má dětskou pečeť a liška má ... ..

Mrož má mrož a los má ...

Sob má kolouch a vlk ...

Vrána má vránu a tučňáka ...

Jacka má tlamu a polární sova má ...

7. Shrnutí.

Takže pojďme shrnout. Kde je Arktida (Na severním pólu).

Co nám můžete říct o Artiku? (Je tam velmi zima, permafrost, sníh, led, polární noc, polární záře).

Která zvířata se nacházejí v Arktidě? (polární vlk, sob, lední medvěd, mrož, tuleň, polární sova, polární liška, narwhal, kosatka, beluga, velryba).

Proč tato zvířata žijí v Arktidě? (Živí se rybami, mají silnou vrstvu podkožního tuku, umí dobře plavat, dobře se potápět, mnoho zvířat má hustou bílou srst, takže je ve sněhu neviditelné).


obecní rozpočtová předškolní vzdělávací instituce "Mateřská škola kombinovaného typu" Ne "p.g.t. Urengoy

Purovský okres

Synopse integrovaných, přímo organizovaných vzdělávacích aktivit využívajících technologii SIRS

"Zvířata bílých prostorů"

pro starší děti

Zpracoval učitel:

Izmailova A.Sh.

Urengoy

2017

účel : Seznámit děti se zvláštnostmi přírody, živými tvory Arktidy.

Úkoly :

Vzdělávací :

Formování myšlenek o divokých zvířatech na Dálném severu podle jejich vzhledu, životního stylu a návyků;

Rozšiřování obzoru dětí.

Cvičení při hledání geometrických tvarů podle schématu, vytvoření specifického vzoru;

Cvičte s použitím malých jmen

Rozvíjející se :

Rozvíjejte soudržnou řeč a schopnost správně sestavit větu

Rozvoj pozornosti a vizuálního vnímání.

Podporovat rozvoj logického myšlení;

Vzdělávací :

Formování dovedností spolupráce, vzájemného porozumění, benevolence, nezávislosti, odpovědnosti, iniciativy.

Kultivovat lásku ke zvířatům, estetický přístup k přírodě.

Integrace vzdělávacích oblastí:

Kognitivní, řečové, umělecké a estetické.

Přípravné práce:

Seznámili jsme se s planetou, děti se dívaly na ilustrace s klimatickými podmínkami as nimi zvířata Arktidy a Antarktidy; děti měly možnost sledovat karikaturu „Umka“; děti malované "polární záře".

Zařízení :

Použití technických prostředků: SIRS, video „O Arktidě“;

Fotografie z zvířata z Arktidy;

Krabice se sedmikvětým květem a ledním medvědem;

Tangram;

Medvědí vzor pro každé dítě,

Bavlněné polštářky,

Sklenice na lepidlo,

Kartáče,

Ubrousky.

Průběh události

Vyzvěte děti, aby dokončily aplikaci na dříve připravených kresbách:

Naneste lepidlo na siluetu medvěda;

Nasekanou přízi nasaďte na lepidlo a obrys opatrně vyrovnejte;

Přízi pevně přitlačte bavlněnou podložkou k základně;

Třepte zbytek vlákna.

Pedagog: Kluci, pojďte ke mně, pojďme hrát spolu.

Organizační moment.

Na obloze se probudilo slunce

Chlapi jsme se usmáli.

Tiše zavřeme oči

Zvedáme ruce k obloze.

Vezměte paprsek slunce

A přines to k srdci.

Pedagog : Kluci, teď máme zimu, venku je zima a zima a ve vašich srdcích se usadilo teplo a dobro. Podělme se o toto teplo a předejte si ho navzájem skrz dlaně. Jak příjemně teplá, laskavost, dobrá nálada šla na dlaních. A nechte dobrou náladu zůstat po celý den. “

Dejme našim hostům dobrou náladu (foukal do dlaní) .

Kluci, dnes ráno přišel pošťák a podal balíček adresovaný dětem skupina"Fidgets" ... Chcete vědět, co je na zásilce (Ano)

Učitel vytáhl krabici "Flower-sedm-květina" .

Pedagog :

Podívej, jaká neobyčejná květina, má lístky různých barev. Jak se tomu říká? Jaká pohádka?

Co si myslíte, proč nám to bylo zasláno? A existuje také poznámka : "Milí kluci! Zveme vás k návštěvě naší pevniny a pomozte našemu příteli vrátit se domů, naučit se spoustu zajímavých věcí. A květina - sedm květin s úkoly vám pomůže “

1 -tý úkol: (Beru okvětní lístek) „Zjistěte, koho potřebujeme, abychom se dostali domů“

(děti první podskupiny shromažďují tangram na počítači, děti druhé podskupiny podskupiny - tangram u stolu)

Kluci, co jste udělali? (Lední medvěd) Ach, kdo je ten malý, malý bílý u nás. Ano, tohle je Umka. (Učitel vytáhne figurku ledního medvěda)

Pedagog:Ale kde bydlí naše Umka? Učíme se od druhého úkolu. Hádejte hádanku:

Každý student to ví

Nejvyšší kontinent.

Otočíme planetu

A najdeme jméno. (Arktický )

Ale kde je Arktida? Můžeme zjistit, jestli uvažujeme ... co? Zeměkoule. Co je to zeměkoule? (Toto je zmenšený model Země.)

Naše planeta je obrovský - obrovský míč. Tak velký, že to trvá mnoho - mnoho dní, dokonce měsíců, než se to obejde.

Navrhuji, abychom šli na cestu s Umkou do Arktidy. Děti, nebojíte se jít na dlouhou cestu?

Naše vědecká expedice dnes půjde za polární kruh do zóny polárních pouští. A budeme plavit na ledoborec. Pravidla chování na lodi:

1. Bez velení kapitána nemůžete jít ven a jít na loď

3. Nemůžete křičet a běžet na lodi, tlačení je zakázáno

4. Pokud začne ztroskotání, je nutné si nasadit záchranné vesty, máme je tady, jsme první, kdo zachránil ženy a děti

Půjdeme tam s tebou,

Kde je království chladu a ledu!

Pedagog: Ale musíme dokončit další úkol, odtrhnout další okvětní lístek. (SIRS "Attention Game") Podívej, foukal silný vítr, jeden prvek našich "sněhových vloček" je ztracen, pojďme je najít.

Vy jste skvělí! A s tímto úkolem jsme odvedli dobrou práci! Ale podívej, naše Umka je smutná. Pojďme si s ním hrát. (Prezentace „Oční gymnastika“)

No, jdeme!

Prohlížení videa.

Na opačných pólech zeměkoule leží opuštěná oblast pokrytá sněhem a ledem, polární oblasti: Antarktida na dalekém jihu, Arktida na severu. Nyní jsme v Severním ledovém oceánu a k nám se vznášejí obrovské ledovce - ledové skály. Děti, myslíte si, že ledovce jsou pro člověka nebezpečné? Proč? Po dobu šesti měsíců se v těchto částech slunce neobjevuje na obloze. Dalších šest měsíců nepřekračuje horizont, ale jeho paprsky jsou slabé a stěží teplé, odrážející se od sněhu.

Arktida je zóna ostrovů ležící poblíž severního pólu. Klima této polární oblasti je velmi rozmanité.

Tiché zasněžené větry procházejí studené nárazové větry a tlačí na zem již tak vzácné poddimenzované břízy trpasličí a keře polární vrby. Podívejte se na děti na jejich obrázku. Jak si myslíte, že se liší od břízy a vrby prostředního pruhu?

Jsou dlouhé studené zimy a krátká studená léta, takže vegetace je vzácná: mechy a lišejníky.

Bílé pouště se nazývají rozlehlé území na severu, kde je jen led a sníh. Všechno je bílé - bílé až bolestivé v očích.

V Arktidě slunce nezapadá několik měsíců - polární den pokračuje. Pamatujete, mluvili jsme - co je polární den?

A je tu také polární noc. Co je to?

V Arktidě je velmi krásný, neobvyklý, fascinující přírodní jev - polární záře. Pojďme se na to podívat.

Obyvatelé severu se však těmto drsným podmínkám přizpůsobili. Jaký druh?

Tělesná výchova

Všude je zima, led a stín, děti se obejmou za ramena

Šest měsíců - noc, zakryjte si oči dlaněmi

Šest měsíců je den. narovnejte, zvedněte ruce

Zde lidé staví dům z ledu, spojují ruce nad jejich hlavami - "střecha"

A oceán je pokryt ledem. roztáhli ruce do stran

Sotva se zde setkáte se zvířaty. dejte dlaň přes oči

A nevšimnete si ptáků na obloze. houpat rukama

Pouze medvěd, bílý jako mráz, napodobuje chod medvěda

Mistr ledové pouště. ruce na opasku, stojte nehybně.

Pedagog:Kouzelné sněhové vločky nám pomohou zjistit, jaká zvířata zde žijí (děti si vyberou další okvětní lístek)

Dlouhá srst je bílá jako sníh.

Jíst pečeť a ryby na oběd.

Je to skvělý plavec -

A starostlivý otec.

Tři metry obří

Váží tisíc kilogramů (lední medvěd)

Děti, které nám řeknou o ledním medvědě? (Dětská zpráva)

Hlavním obyvatelem severního rozšíření je lední medvěd. Je to největší dravé zvíře na Zemi. Silný bílý dlouhý kabát a tlustá vrstva tuku ho chrání před silnými mrazy. Medvěd je skvělý plavec, voda je pro něj přirozeným prvkem, umí plavat i pod vodou. Lední medvěd vyjde z vody na ledovou krevu, setřásá ji - a znovu uschne. Živí se rybami, tuleni a mrožemi. Když přijde čas na vzhled potomstva, medvěd vyleze do sněhové jeskyně. Mláďata se rodí velmi malá, slepá, hluchá, bezmocná a vyrostou a medvěd neopustí doupě. Zahřívá je svým teplem a krmí děti mlékem. Na Zemi zbývá velmi málo ledních medvědů, takže jejich lov je zakázán. Jsou uvedeny v Červené knize.

Fat bogatyr -

S ploutvemi a bez uší.

Vybírá z mořského dna

Jíst mušle.

Má tesáky jako šavle

Srst je krátká, ale silná.

Hádej - kluci,

Jaký je hrdina. (Mrož) .

Dítě mluví o mroži.

Mroži jsou hnědí, mají bílé tesáky, pomocí tesáků vylézají na ledové kra, drží své tesáky a stoupají. Ploutve jim pomáhají při plavání. Mrož nemá vlnu, má velmi silnou pokožku a má podkožní tuk, který mrož zahřívá a nebojí se námrazy. Podkožní tuk je lepší než teplý kožich.

Jako královská koruna

Nosí si rohy.

Jí lišejníky, zelený mech.

Miluje zasněžené louky. (Jelen) .

Jelení příběh:

Sob je velmi ostražité a plaché zvíře. Má ostrý čich a horlivý sluch, krásné rohy. Podívejte se na štíhlé a silné nohy jelena. Utečí pryč od nepřátel, jelen běží hodně na sněhových pokrývkách. Jelen potřebuje široké kopyty, aby nespadl do sněhu. A také si sám získá jídlo, roztrhne sníh na zem svými kopyty a vytáhne suchou trávu - to je oblíbené jídlo jelenů.

Pedagog: (vezměte okvětní lístek) Hra "Hádej kdo?" Každý má zvířata , i když se v tak drsných podmínkách rodí mláďata, budete je muset pojmenovat.

Lední medvěd ... (medvídě) ;

Mrož (mrož) ;

Jelen ... (kolouch) ;

Na tučňáka (malý tučňák) ;

A mládě pečeť se nazývá zvláštním způsobem, jak? (belen) .

Pedagog: Podívej, co je to smutný medvídě. Proč si myslíš?

Děti:Je sám, nemá přátele.

Hrát si: Jak mu můžeme pomoci?

Děti:Pomozme Umce najít přátele. Nakreslili jsme obrázky o polární záři. Pojďme na těchto obrázcích znázornit Umkovy přátele.

(Umělecké dílo se provádí: aplikace, na píseň „O medvědi“ od kreslené Umky.)

Pedagog: Děti, podívejte, medvěd se stal veselým, má mnoho přátel a tito přátelé mu ukážou cestu k matce. Děkuji!

Pedagog: Kluci, máme tu poslední okvětní lístek. Jsme v Arktidě. Jaké přání si s vámi můžeme přát? (zpátky do mateřské školy) Pamatujete si, co musím říct:

Fly, fly - petal

Přes západ na východ

Přes sever, přes jih

Vraťte se zpět do kruhu

Jakmile se dotknete země

Buďte podle mého názoru!

Řekněte mi a dětem, aby byly ve školce!

Shrnutí lekce:Kde je Arktický(Na severním pólu) ... Co nám můžete říct o Artiku? (Je tam velmi zima, permafrost, sníh, led, polární noc, polární záře.) zvířata v Arktidě ? (polární vlk, sob, lední medvěd, mrože, těsnění, sova sněžná, polární liška, narwhal, kosatka, beluga velryby, velryby) Proč tito zvířata žijí v Arktidě ? (živí se rybami, mají silnou vrstvu podkožního tuku, umí dobře plavat, dobře se potápět. zvířecí tlustá bílá srst , dělá je neviditelným ve sněhu).

Zaklepání na dveře. Pošťák přichází s balíčkem.

Listonoš:Ahoj! Která skupina je to? ("Fidgets") Skvělé! Obdrželi jste balíček od severního pólu od Umky. (děti dostávají pochoutky od Umky)

Pedagog: Výborně chlapci. Dnes jste odvedli velmi dobrou práci. Poděkovat.

  1. Účel lekce: Vytváření podmínek pro seberealizaci a formování holistického pohledu na arktickou zónu, její charakteristické rysy. Zvyšování ekologické kultury žáků základních škol zvládnutím metod řešení vzdělávacích problémů studiem tématu „Arktická zóna“.
  2. Úkoly:

vzdělávací: aktualizovat znalosti dětí o arktické zóně, jejích přírodních podmínkách, lidském životě, environmentálních problémech, rozšiřovat znalosti studentů prostřednictvím různých zdrojů informací, systematizovat znalosti dětí o arktické zóně porovnáváním, analýzou a syntézou.

rozvíjející se: rozvíjet předmětové dovednosti: umět rozlišit přírodní zóny podle jejich charakteristických rysů, rozvíjet osobní a komunikační dovednosti prostřednictvím vytváření problémových situací, výzkumných činností.

vzdělávací: rozvíjet lásku k přírodě pomocí příkladu zvláštností flóry a fauny Arktidy, podporovat porozumění pravidlům ekologické kultury; Naučte se obdivovat přírodu.

psychologický: formování emocionální a dobrovolné sféry, rozvoj komunikačních dovedností a elegantní tým.

Stažení:


Náhled:

Aplikace.

Postupujte podle pokynů a napište přijaté slovo

Udělejte slovo a podtrhněte zbytečné

Umělecké jazykové zápletky.

Než začnete jazyk twister

Myšlení, myšlení, myšlení, myšlení

Náhle vítr foukal

A zapomněl jsem, co jsem si myslel

Musíte vyslovit jazykový twister v souladu s touto emocí:

Zábava, smutek, strach, překvapení.

Lekce o průběhu mimoškolních aktivit „Učíme se vytvářet projekty“

Téma: Arktická zvířata v nebezpečí

Učitel brzy. třídy:

Belyaeva Lyudmila Nikolaevna

Pedagog-psycholog:

Yanis Tatiana Borisovna

MBOU Střední škola č. 27 Ozersk.

  1. Účel lekce: Vytváření podmínek pro seberealizaci a formování holistického pohledu na arktickou zónu, její charakteristické rysy. Zvyšování ekologické kultury žáků základních škol zvládnutím metod řešení vzdělávacích problémů studiem tématu „Arktická zóna“.
  2. Úkoly:

vzdělávací: aktualizovat znalosti dětí o arktické zóně, jejích přírodních podmínkách, lidském životě, environmentálních problémech, rozšiřovat znalosti studentů prostřednictvím různých zdrojů informací, systematizovat znalosti dětí o arktické zóně porovnáváním, analýzou a syntézou.

rozvíjející se: rozvíjet předmětové dovednosti: umět rozlišit přírodní zóny podle jejich charakteristických rysů, rozvíjet osobní a komunikační dovednosti prostřednictvím vytváření problémových situací, výzkumných činností.

vzdělávací: rozvíjet lásku k přírodě pomocí příkladu zvláštností flóry a fauny Arktidy, podporovat porozumění pravidlům ekologické kultury; Naučte se obdivovat přírodu.

psychologický: formování emocionální a dobrovolné sféry, rozvoj komunikačních dovedností a elegantní tým.

Průběh lekce,

Učitel: Pozdrav: Snímek 1.

Dnes máme hosty ve třídě. Vítejte je.

Seděli si rovně, vzpřímeně, nohy na úrovni židle.Snímek 2.

Podívejte se na stůl. Kdo bude číst téma lekce?

Co děláme? (Vytí vítr, dopis letí)Snímek 3.

Kdo poslal tento dopis? Pojďme to zjistit. (čteme dopis).

O čem jste se dozvěděli?

Kdo uhodl, jaké je téma lekce? (Arktická zvířata v nebezpečí)Snímek 4.

Jaké jiné slovo může nahradit slovo nebezpečí: (hrozba, strach, potíže)Snímek 5.

Kolik ví, které slovo zní stejně ve všech jazycích jako volání o pomoc? (SOS)Snímek 6.

Můžeme zůstat lhostejní? Ne.

Jaký je účel naší lekce?Snímek 7.

Zjistěte, kdo žádá o pomoc?

Co je to hrozba?

Zkuste pomoci?

Dnes se pokusíme vyřešit tento problém, protože jsme vyrazili na cestu. Myslíte si, že pokud odpovíme na všechny tyto otázky, zvířata Arktidy budou zachráněna? A tady je hypotéza předložená autorem dopisu. Přečetli jsme dopis…. Naším úkolem je zjistit, která hypotéza je správná.

Psycholog: MOBILIZACE. Snímek 8.

Protože žijeme v Uralu, bude naše cesta probíhat po rovině (cesta, míjíme dvakrát, jednu po druhé),Snímek 9. na horách (žebřík), chlapci podpírají dívky rukou a pak chodí sami. Kdokoli šel po žebříku, sedí na židlích (v letadle). Oblékli jsme si boty. A vyrazili jsme na cestu.Snímek 10.

Učitel: Dobrý den, milí vědci!Snímek 11. Posádka letadla vás vítá na palubě naší lodi. Posaďte se rovně a upevněte si bezpečnostní pásy. Na konci letu obdrží každý z vás obálku mise.

Vzpomeňme si na vše, co víme o Arktidě... Snímek 12-18.

Prohlédněte si snímky s četbami frází a hádanek o polární záři.

Podívejte se okénkem. Co vidíme? Snímek 19. Severní polární záře.

Co to znamená? Že se blížíme k Arktidě.

Psycholog: Připravili jsme se na přistání, posadili se rovně, narovnovali si bezpečnostní pásy, přistáli jsme v drsné Arktidě. Musíme se vřele obléknout, obléknout si teplé kombinézy, sako, klobouk. Jsme připraveni jít?

Učitel: Vedoucí skupiny vás poznají.Snímek 20.

Byli jsme tedy rozděleni do skupin, každá skupina má svůj vlastní úkol. Zarovnáme se a rozptýlí se. Hodně štěstí všem!

Na signál se rozptýlí do našich laboratoří, na signál se zde setkáváme a slyšíme výsledky výzkumu. 1 osoba ve skupině. Na konci práce si sedneme.

Pracujte po dobu 5-7 minut.

Šek:

Psycholog: Biologové skupiny č. 1 (obhajoba)

Přidat. otázka: Kdo žádá o pomoc:zvířata z Arktidy?

Jaká zvířata, jaké tvary jsi použil?

Jaké vlastnosti vědce vám pomohly tento úkol zvládnout? (Trpělivost, tvořivost, touha pomáhat).

Podívejte se, jak vás zvířata, které jste nakreslili, pozdraví,září zářivou, krásnou, radostnou barvou.

Zapněte podsvícení.

Psycholog : Skupina č. 2, skupina ministerstva pro mimořádné situace

Jak jsme pomohli zvířatům?Nakrmit je.

Add.Question: Jaké vlastnosti vám pomohly vyřešit tento problém?(vytrvalost, rychlý rozum, obratnost).

Učitel: Výzkumní pracovníci skupiny 3.

Add.Question: Jaká hrozba vznikla na pevnině?

Jaké vlastnosti vám pomohly být úspěšný?

(schopnost přesvědčit, mluvit, vynalézavost)

Můžeme říci, že náš problém je vyřešen?Snímek 21.

Podívejte se na stůl. Co je pryč (SOS) Proč?Snímek 22.

Zpět k dopisu

Dokončíme čtení DOPISU.

Pomohl nám? Proč?

Jsou zvířata z Arktidy vděčná vám vědcům? Zvuková zvířata (stick slova vděčnosti).

Psycholog: Reflexe: Skluzavka 23.

Navrhuji, abyste šli ke stolu, vyberte si pestrobarevné dlaně, které odpovídají vaší náladě z provedené práce, a připojte je po celém světě na desce. Máš rád? Pokusili jsme se změnit situaci v Arktidě, a tedy na celém světě.Snímek 24.

Navrhuji spojit ruce a stát v kruhu, protože naše Země je kulatá.

Ať se Země točí

Může být na planetě štěstí

Nechte se děti radovat a nechte vylévat laskavé světlo!

Tímto končí lekci, jste skvělí!

Děkujeme za vaši práci!

Prezentace medailí, mluvit o obrázku na medaili.

Účel:Seznámit studenty s historií dobytí Arktidy ruskými vědci, formováním a upevněním systému znalostí a dovedností na téma „Arktida“ integrací školních předmětů: angličtina, biologie a geografie.

Úkoly:

a) vzdělávací - identifikovat obecné informace a rysy zeměpisné polohy Arktidy a dobytí severního pólu, upevnit použití určitého článku „the“ se zeměpisnými názvy.

b) vývojový - použití angličtiny k zobecnění znalostí v oblasti geografie a biologie, rozvoje oratorních a hereckých dovedností studentů, formování kognitivní aktivity studentů, schopnost účastnit se komunikace s několika partnery za účelem výměny informací, veřejně prezentovat připravené ústní zprávy na vybrané téma na téma geografie, rozšiřující se lingvistické a obecné obzory.

c) vzdělávání - formování komunikačních dovedností, zájem o jejich zemi, schopnost kolektivní práce, zvyšování motivace k učení angličtiny, vytváření pozitivního psychologického prostředí ve třídě.

  • arktická mapa;
  • mapa národů Arktidy. Rusko;
  • prezentace;
  • hudební fragment.
  • Zeměpisná poloha Arktidy.
  • Různé divoké zvěře v Arktidě.
  • Ruští průzkumníci Arktidy.
  • Divy Arktidy.
  • Národy Arktidy. Rusko.
  • Environmentální problémy a jejich příčiny.

LEKČNÍ PLÁN:

1. Organizační moment.
Vedení 1: Ahoj kluci a milí hosté. Dnes máme pravidelné setkání školního klubu „naturalisté“. (Zaklepat na dveře.)

2. Vzhled Dr. Watsona.
Doktor Watson: Promiňte. Je to setkání školního vědeckého klubu? Jmenuji se doktor Watson. Můžeš mi pomoci?

Žák:

Vést 1

Doktor Watson: Znáte mého přítele Sherlocka Holmese? Zajímá mě můj způsob vyšetřování. Sázeli jsme na to, že najdu důvod, proč odešel do Ruska, do Arktidy. On opustil Anglii v balónu. Ale potřebuji nějaké další informace. Tady je dopis od Sherlocka Holmese.

3. Doktor Watson čte dopis.

Vedoucí 2:
Na tabule :

vsadili -na závěr sázka;
metoda vyšetřování -
metoda vyšetřování;

Doktor Watson:

Baker Street, Londýn, Velká Británie
22. prosince.
Můj drahý příteli, Dr. Watson,



Takže si užívám krásnou přírodu. A poslal jsem ti kvíz. Doufám, že to uděláš.

Vedení 1: Musíme vyřešit 2 křížovky a zvýrazněná slova pomohou navrhnout, proč Sherlock Holmes letěl do Arktidy.

Prezentace "Living Arctic"

  1. Polární sova,Polární Sova)
  2. Belukha nebo bílá velryba,Bílý / stříbrný Velryba)
  3. Lední medvěd,Lední medvěd)
  4. Mrož,Mrož)
  5. Polární vlk,Polární vlk)
  6. Sedov Georgy Yakovlevich - Ruský hydrograf, polární průzkumník, nadporučík. Pořadatel neúspěšné expedice na severní pól
  7. Narwhal,Narwahl)
  8. Liška polární nebo polární liška,Artic fox / Polar fox)
  9. Patří do rodu ptáků z čeledi aukcí. Je původní obyvatelkou polární oblasti. Všechny její obchodní aktivity probíhají na okraji driftujícího ledu. ( Guillemot,Guilemot)
  10. Těsnění,Těsnění)
  11. Artiodactyl savec zvíře. (Sob, Sob)
  12. Pižmoň,Pižmo- vůl)
  13. - Ruský polární průzkumník poprvé překročil Severny ostrov pěšky a obešel Novaya Zemlya na motorových plachetnicích.
  14. Divy Arktický Divy arktické oblasti

Dr. Watson: Děkuju. Také poslal video z tajemné části země a úkol pro mě. Podívejme se na video.

Prezentace « Divy Arktický"(Divy Arktidy)

Vedení 2: Arktida je nejneobvyklejším regionem naší planety a není divu, že se nazývá záhadná a záhadná, protože tato oblast je plná mnoha různých zázraků.

Arktida je nejneobvyklejší částí planety a nazývá se záhadnou a tajemnou, protože tato oblast je plná mnoha různých zázraků. Zde je jeden z nich. (Video)

Vedení 1: Hádejme následující hádanky Sherlocka Holmese.

  1. Severní polární záře)
  2. Pole nepřístupnosti)
  3. Polární světla)
  4. Polární den)
  5. polární noc)
    1. Národy Arktidy.Dr.. Watson pokračuje ve čtení dopisu Sherlocka Holmese:

Dr. Watson: V Arktidě je spousta národností. Co řeknete, doktore Watsone, pokud se mě zeptáte, jak jsem se s těmito lidmi setkal? Je to elementární, Watsone. Víte, ráda poslouchám lidové písně a národní tanec. A rád bych, abyste si to také užili.

Vedení 1: Pojmenujte národy žijící na severu naší země. (Yakuts, Nanai, Chukchi, Nganasans, Dolgans, Eskimos, Dolgans, Russian)

Chukchi tanec.

Tělesná výchova.

Dr. Watson:Je tu ještě jeden kvíz. Chcete-li doplnit věty, vyberte zeměpisné názvy.

  1. Hory jsou…. (pohoří Byrranga)
  2. Na severu se Rusko omývá… (Severním ledovým oceánem)
  3. Rusko je bohaté na… v Arktidě. (ropa, zemní plyn)
  4. Moře jsou ... (Čukchiho moře, Východní Sibiřské moře, Laptevské moře, Karaské moře, Barentsovo moře)
  5. Část nebo části půdy jsou… (Franz Josef Land, Severnaya Zemlya, Nové Sibiřské ostrovy, Wrangelův ostrov)

Vedení 1: V arktickém klimatu probíhají všechny chemické reakce pomalu, takže i malé znečištění se může stát katastrofou a příroda se s ní nemůže vyrovnat sama. Jedná se především o uhlovodíky (ropa a zemní plyn). Každá nehoda s únikem oleje způsobí nenapravitelné poškození Arktidy.

  1. Finále lekce.

Dr. Watson:Oh, přátelé vám děkuji. Pomohli jste mi zjistit důvod, proč Sherlock Holmes odešel do Ruska, do Arktidy. Šel tam, protože chtěl vědět více o této velké zemi, slavných vědcích Sedově a Rusanovi, kteří byli prvními muži na severním pólu, krásnou a tajemnou Arktidou.

Stažení:


Náhled:

Mimoškolní činnost

"Tajemná Arktida"

Účel: Seznámit studenty s historií dobytí Arktidy ruskými vědci, formováním a upevněním systému znalostí a dovedností na téma „Arktida“ integrací školních předmětů: angličtina, biologie a geografie.

Úkoly:

a) vzdělávací - identifikovat obecné informace a rysy zeměpisné polohy Arktidy a dobytí severního pólu, upevnit použití určitého článku „the“ se zeměpisnými názvy.

b) vývojová - použití angličtiny k zobecnění znalostí v oblasti geografie a biologie, rozvoje oratorních a hereckých dovedností studentů, formování kognitivní činnosti studentů, schopnost účastnit se komunikace s několika partnery za účelem výměny informací, veřejně doručovat připravené ústní zprávy na vybrané téma na téma geografie, rozšiřující se lingvistické a obecné obzory.

c) vzdělávání - formování komunikačních dovedností, zájem o jejich zemi, schopnost kolektivní práce, zvyšování motivace k učení angličtiny, vytváření pozitivního psychologického prostředí ve třídě.

Vzdělávací a metodická podpora:

  • arktická mapa;
  • mapa národů Arktidy. Rusko;
  • prezentace;
  • hudební fragment.
  • Zeměpisná poloha Arktidy.
  • Různé divoké zvěře v Arktidě.
  • Ruští průzkumníci Arktidy.
  • Divy Arktidy.
  • Národy Arktidy. Rusko.
  • Environmentální problémy a jejich příčiny.

LEKČNÍ PLÁN:

1. Organizační moment.
Vedení 1: Ahoj kluci a milí hosté. Dnes máme pravidelné setkání školního klubu „naturalisté“. (Zaklepat na dveře.)

2. Vzhled Dr. Watsona.
Doktor Watson: Promiňte. Je to setkání školního vědeckého klubu? Jmenuji se doktor Watson. Můžeš mi pomoci?

Žák: Samozřejmě se pokusíme vám pomoci, doktore Watsone. Co se stalo?

Vést 1 : Jak víte, máme asistenta slavného detektiva Sherlocka Holmese a potřebuje naši pomoc. Mluví jen anglicky. Myslím, že mu můžeme pomoci.

Doktor Watson: Znáte mého přítele Sherlocka Holmese? Zajímá mě můj způsob vyšetřování. Sázeli jsme na to, že zjistím důvod, proč odešel do Ruska, do Arktidy. On opustil Anglii v balónu. Ale potřebuji nějaké další informace. Tady je dopis od Sherlocka Holmese.

Vedení 2: Nyní chlapci a dívky, poslouchejte dopis pozorně. Můžeme pomoci dr. Watsonovi zjistit důvod návštěvy Arktidy podle skutečností uvedených v dopise.
Na stole:

učinili sázku - provedli sázku;
metoda vyšetřování - vyšetřovací metoda;

Doktor Watson:

Baker Street, Londýn, Velká Británie
22. prosince.
Můj drahý příteli, Dr. Watson,
Samozřejmě si pamatuji, že jsme vsadili. Je na čase použít vaši metodu vyšetřování.
Nyní jsem ve velké zemi, v Rusku, na tajemném místě, v Arktidě.
Podnebí v této oblasti je arktické. V zimě je velmi chladno a mrazivě. Ale mám štěstí, že počasí bylo v posledních dnech v pořádku.
Takže si užívám krásné přírody. A poslal jsem ti kvíz. Doufám, že to uděláš.


Vedení 1: Musíme vyřešit 2 křížovky a zvýrazněná slova pomohou navrhnout, proč Sherlock Holmes letěl do Arktidy.

Prezentace "Living Arctic"

(Slova se hádají rusky a anglicky)

  1. Toto je velký pták, jehož stanoviště sahá až k polární tundře Eurasie a Severní Ameriky, jakož i na ostrovy Severního ledového oceánu (Polární sova)
  2. Je to jeden z nejmenších kytovců (Belukha nebo bílá velryba,Bílá / stříbrná velryba)
  3. Stanoviště impozantního predátora je omezeno na arktickou zónu. (Lední medvěd)
  4. Unikátní zvíře v Arktidě. Lokalita zvířete je rozsáhlá a pokrývá téměř většinu pobřežních vod Severního ledového oceánu (Walrus, Walrus)
  5. Majitel zasněžených plání, sněhově bílý strážce Arktidy, půvabný a krásný (Polární vlk)
  6. Sedov Georgy Yakovlevich - Ruský hydrograf, polární průzkumník, nadporučík. Pořadatel neúspěšné expedice na severní pól
  7. Je to nejvýznamnější mezi kytovci. Za takovou popularitu dluží svůj dlouhý roh nebo kel, který vyčnívá přímo z jeho úst a dosahuje délky 3 metry. Tento kel se skládá z kostní tkáně, ale spolu s tvrdostí je extrémně flexibilní. (Narwahl)
  8. Je to dravec. Jeho lokalita je velmi rozsáhlá. Jeho délka těla se pohybuje od 50 do 75 cm. Nadýchaný ocas je dlouhý 25-30 cm. (Liška polární nebo polární liška, liška polární / polární liška)
  9. Patří do rodu ptáků z čeledi aukcí. Je původní obyvatelkou polární oblasti. Všechny její obchodní aktivity probíhají na okraji driftujícího ledu.(Kaira, Guilemot)
  10. Žije ve východní a západní části Severního ledového oceánu. (Těsnění, Těsnění)
  11. Artiodactyl savec zvíře. (Sob,Sob)
  12. Jediný moderní zástupce rodu Ovibos z čeledi skotu (Pižmoň, Pižmoň)
  13. Rusanov Vladimir Alexandrovich - Ruský polární průzkumník poprvé překročil Severny ostrov pěšky a obešel Novaya Zemlya na motorových plachetnicích.
  1. Divy Arktidy

Dr. Watson: Děkuju. Také poslal video z tajemné části země a úkol pro mě. Podívejme se na video.

Divy arktické prezentace

Vedení 2: Arktida je nejneobvyklejším regionem naší planety a není divu, že se nazývá záhadná a záhadná, protože tato oblast je plná mnoha různých zázraků.

Arktida je nejneobvyklejší částí planety a nazývá se záhadnou a záhadnou, protože tato oblast je plná mnoha různých zázraků. Zde je jeden z nich. (Video)

Vedení 1: Hádejme následující hádanky Sherlocka Holmese.

  1. Skutečný zázrak Arktidy, který může trvat několik dní a zbarvení oblohy v různých duhových tónech. (Severní polární záře )
  2. Toto je místo ledového masivu, nejvzdálenější ze všech břehů Severního ledového oceánu a nachází se v největší vzdálenosti od jakékoli země. Nachází se asi 600 km od severního geografického pólu. Vzhledem k odlehlosti tohoto bodu od pohodlných dopravních tras se považuje za obtížné dosáhnout. (Pole nepřístupnosti)
  3. Jeden z nejjasnějších a nejúžasnějších přírodních jevů, který se objevuje na obloze ve formě oblouků, oblouků, kymácejících se záclon různých barev, může trvat hodinu až několik dní. Tato luminiscenční záře pochází ze střetu nabitých částic létajících ze Slunce s molekulami a atomy plynů v nejvíce vypuštěné části zemského vzduchového pláště. (Polární záře)
  4. Období, kdy Slunce nezapadá za obzor déle než jeden den, nemusí po mnoho dní sestoupit pod obzor, nýbrž popsat kruh podél obzoru. Trvá od jara do podzimní rovnodennosti - od 64 do 186 dnů. (Polární den)
  5. V zimě je instalován v Arktidě, když se Slunce neobjevuje nad obzorem déle než jeden den. Na severním pólu trvá od podzimu do jarní rovnodennosti - 176 dní. (Polární noc)
  1. Národy Arktidy. Dr. Watson pokračuje ve čtení dopisu Sherlocka Holmese:

Dr. Watson : V Arktidě je spousta národností. Co řeknete, doktore Watsone, pokud se mě zeptáte, jak jsem se s těmito lidmi setkal? Je to elementární, Watsone. Víte, ráda poslouchám lidové písně a národní tanec. A rád bych, abyste si to také užili.

Vedení 1: Pojmenujte národy žijící na severu naší země. (Yakuts, Nanai, Chukchi, Nganasans, Dolgans, Eskimos, Dolgans, Russian)

Mapa národů Arktidy. Rusko

Chukchi tanec.

Tělesná výchova.

  1. Na desce jsou karty se jmény hor, moří, oceánů a minerálů.

Dr. Watson: Existuje ještě jeden kvíz zde. Chcete-li doplnit věty, vyberte zeměpisné názvy.

  1. Hory jsou…. (pohoří Byrranga)
  2. Na severu se Rusko omývá… (Severním ledovým oceánem)
  3. Rusko je bohaté na… v Arktidě. (ropa, zemní plyn)
  4. Moře jsou ... (Čukchiho moře, Východní Sibiřské moře, Laptevské moře, Karaské moře, Barentsovo moře)
  5. Část nebo části půdy jsou… (Franz Josef Land, Severnaya Zemlya, Nové Sibiřské ostrovy, Wrangelův ostrov)
  1. Environmentální problémy a jejich příčiny.

Dr. Watson: (pokračuje ve čtení dopisu) Arktický opar je smog, který pokrývá tento region. Hlavním důvodem znečištění ovzduší je spalování uhlí a ropy a také průmyslové tavení kovů.

Vedení 1: V arktickém klimatu probíhají všechny chemické reakce pomalu, takže i malé znečištění se může stát katastrofou a příroda se s ní nemůže vyrovnat sama. Jedná se především o uhlovodíky (ropa a zemní plyn). Každá nehoda s únikem oleje způsobí nenapravitelné poškození Arktidy.

Prezentace „Ekologický stav Arktidy“

  1. Závěrečná fáze lekce.

Dr. Watson: Oh, mí přátelé, děkuji. Pomohli jste mi zjistit důvod, proč Sherlock Holmes odešel do Ruska, do Arktidy. Šel tam, protože chtěl vědět více o této velké zemi, slavných vědcích Sedově a Rusanovi, kteří byli prvními muži na severním pólu, krásnou a tajemnou Arktidou.